Založ si blog

Zeus – mýtus

Zeus (genitív Dia alebo Zeusa lat. Iuppiter, gr. Ζεύς) je najvyšší zo starogréckych bohov. Bol synom Krona a Rheie
Podľa gréckej mytológie bol kráľom bohov, vládcom Olympu, bohom hromu, blesku a nebies, ochrancom pohostinstva, utečencov, štátu a rodiny. Bol vládca bohov a ľudí, darca života a ľudských osudov, ochranca zákonov a poriadku. Preto aj boli jeho družkami Themis (bohyňa poriadku), Diké (bohyňa spravodlivosti) a Nemesis (bohyňa pomsty). Rímania ho stotožňovali s Jovom, Etruskovia s Tiniom. Podľa Hésioda je Zeus boh, ktorý stál na čele najmladšej generácie bohov – olympských bohov, ktorí sa zmocnili definitívnej vlády nad svetom po desaťročnom boji so staršou generáciou bohov Titanov, vedených Diovým otcom Kronom. Ten taktiež zvrhol z trónu svojho otca Urana, prvého vládcu nad svetom. Po víťazstve poverili ostatní bohovia najvyššou vládou na svete Dia, ktorý im pridelil náležitý podiel na moci, čiže pridelil im vládu nad vymedzenými oblasťami sveta. Zeus bol vytvorený na obraz človeka a podľa podoby vládcov z vtedajších čias. Mal ľudské vlastnosti a aj ľudské slabosti.
Narodenie a detstvo
Zeus bol najmladší zo svojich súrodencov. Sestry Hestia, Démétér a Héra, bratia Poseidón a Hádes. Kronos prehltol všetkých jeho súrodencov hneď ako sa narodili, keďže podľa veštby ho mal jeho syn zbaviť vlády nad svetom. Rheia nechcela stratiť posledné dieťa. Na radu svojich rodičov Urana a Gaie odišla na Krétu, kde v jaskyni v pohorí Dikté porodila najmladšieho syna Dia. Kronovi dala po pôrode namiesto novorodenca prehltnúť skalu zabalenú v plienke. Na Kréte ho vychovala Gaia. Starali sa oňho nymfy. Adamantea ho schovala tak že ho zavesila na lano zo stromu a tak bol medzi zemou, nebom a morom a tým pádom bol pre Kronosa neviditeľný, pretože Kronos vládol nad Zemou, Morom a Oblohou. Ďalšia nymfa sa volala Cynosura a tú potom z vďaky Zeus umiestnil medzi hviezdy. Tretia sa volala Melissa a tá mu dávala kozie mlieko a med. Koza sa volala Amalteie. Pred nebezpečenstvom ho strážili horskí démoni Kureti. Zeus bol vychovaný v rodine pastiera keď pastierovi prisľúbil, že jeho ovce sa nestanú obeťami vlkov.

Otvorená spoločnosť – kreslený vtip

20.03.2019

[caption id="attachment_842" align="alignnone" width="630"] Vtipy:Čakajú dve blondínky na vlak a jedna vraví:- Je mi hrozná zima na ruky.- Tak si ich strč do vrecka.- Nemôžem, mám tam rukavice.Pýta viac »

Prvý pán – kreslený vtip

19.03.2019

[caption id="attachment_839" align="alignnone" width="630"] Vtipy:Pýta sa sudca svedkyne:- Dá sa povedať, že ten nezosobášený pár žije ako manželský?- Nie, pán sudca, oni žijú oveľa šťastnejšie.Rozprávajú viac »

Druhé kolo – kreslený vtip

18.03.2019

[caption id="attachment_836" align="alignnone" width="630"] Vtipy:Keď Chuck Norris testoval kruhový objazd musel brzdiť, aby do seba zozadu nenarazil.Chuck Norris zabehol dvanásť minút za desať viac »

Autobus, kábul, deti, afganistan

Pri únose školského autobusu s 51 deťmi taliansky prokurátor nevylučuje teroristický motív

20.03.2019 23:47

Talianska polícia zachránila v stredu 51 detí, unesených vodičom ich školského autobusu.

Píka

Zomrel generál Milan Píka, vojnový veterán a účastník odboja

20.03.2019 23:29

Vojnový veterán, český a slovenský generál Milan Píka zomrel v stredu večer v Bratislave vo veku 96 rokov.

Patrick Shanahan

Šéfa Pentagónu bude vyšetrovať generálna inšpekcia americkej armády

20.03.2019 23:19

Generálna inšpekcia americkej armády bude vyšetrovať úradujúceho ministra obrany Patricka Shanahana pre podozrenie z porušenia etických pravidiel.

trump

Trump zatiaľ ponechá clá pre Čínu, aby poslúchala

20.03.2019 22:32

Rokovanie o obchode s Čínou idú podľa Donalda Trumpa dobre, ale dovozné clá na čínsky tovar zatiaľ rušiť nemieni, aby Čína "poslúchala".

jandzoba

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 260
Celková čítanosť: 467269x
Priemerná čítanosť článkov: 1797x

Autor blogu

Kategórie