Založ si blog

Kráľovná zo Sáby – mýtus

Kráľovná zo Sáby (hebrejsky מלכת שבא, arabsky ملكة سبأ, ge’ez ንግሥተ ሳባ) bola vládkyňou starovekého kráľovstva spomínaného v Starom zákone. Vyskytuje sa v hebrejskom Starom zákone, konkrétne v Prvej knihe kráľov[1] a Druhej knihe kroník[2], ale tiež v Novom zákone, Koráne a etiópskych legendách (napr. dielo Nádhera kráľov napísaná v jazyku Ge’ez v 12. storočí), kde ju Etiópania nazývajú menom Makeda (Ge’ez ማክዳ mākidā), ale jej meno bolo v rôzných krajinách a rôzných dobách iné. V islamskej tradícii je známa ako Bilkis.
V starozákonnej genealógii národov[3] sú Saba, Šaba (Šeba) a Dadan (Dedán) uvedení ako syn a vnuci Chusa (Kúša), ktorý je synom Noemovho (Noachovho) syna Chama. V Biblii sa územie dnešnej Etiópie, Saudskej Arábie, Eritrey, Jemenu a Somálska nazýva Kúš.
Podľa Biblie kráľa Šalamúna navštívila v Jeruzaleme africká kráľovná zo Sáby, ktorá prišla s početným sprievodom na ťavách a priniesla kráľovi množstvo darov, napr. vonné oleje, zlato a drahokamy.
Iná teória pramení z legendy o kráľovnej zo Sáby z kanaánskeho náboženského rituálu Hieros gamos. To by vysvetľovalo, prečo kresťanský etiópsky cisársky rod odvodzoval svoj pôvod od nemanželského syna kráľa Šalamúna a kráľovnej zo Sáby Menelika I.. Posledný etiópsky cisár Haile Selassie mal údajne pochádzať z 225. generácie potomkov kráľa Šalamúna a kráľovnej zo Sáby.

Otvorená spoločnosť – kreslený vtip

20.03.2019

[caption id="attachment_842" align="alignnone" width="630"] Vtipy:Čakajú dve blondínky na vlak a jedna vraví:- Je mi hrozná zima na ruky.- Tak si ich strč do vrecka.- Nemôžem, mám tam rukavice.Pýta viac »

Prvý pán – kreslený vtip

19.03.2019

[caption id="attachment_839" align="alignnone" width="630"] Vtipy:Pýta sa sudca svedkyne:- Dá sa povedať, že ten nezosobášený pár žije ako manželský?- Nie, pán sudca, oni žijú oveľa šťastnejšie.Rozprávajú viac »

Druhé kolo – kreslený vtip

18.03.2019

[caption id="attachment_836" align="alignnone" width="630"] Vtipy:Keď Chuck Norris testoval kruhový objazd musel brzdiť, aby do seba zozadu nenarazil.Chuck Norris zabehol dvanásť minút za desať viac »

Autobus, kábul, deti, afganistan

Pri únose školského autobusu s 51 deťmi taliansky prokurátor nevylučuje teroristický motív

20.03.2019 23:47

Talianska polícia zachránila v stredu 51 detí, unesených vodičom ich školského autobusu.

Píka

Zomrel generál Milan Píka, vojnový veterán a účastník odboja

20.03.2019 23:29

Vojnový veterán, český a slovenský generál Milan Píka zomrel v stredu večer v Bratislave vo veku 96 rokov.

Patrick Shanahan

Šéfa Pentagónu bude vyšetrovať generálna inšpekcia americkej armády

20.03.2019 23:19

Generálna inšpekcia americkej armády bude vyšetrovať úradujúceho ministra obrany Patricka Shanahana pre podozrenie z porušenia etických pravidiel.

trump

Trump zatiaľ ponechá clá pre Čínu, aby poslúchala

20.03.2019 22:32

Rokovanie o obchode s Čínou idú podľa Donalda Trumpa dobre, ale dovozné clá na čínsky tovar zatiaľ rušiť nemieni, aby Čína "poslúchala".

jandzoba

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 260
Celková čítanosť: 467257x
Priemerná čítanosť článkov: 1797x

Autor blogu

Kategórie