Založ si blog

Európa – mýtus

Európa alebo Európé alebo zastarano Europe (starogr. Εὐρώπη – Európé, lat. Europa) bola dcéra sidonského kráľa Agénora (v Ovidiových Premenách nazývaná „Agénorovna“) a jeho manželky Télefassy.
Kráľovská dcéra bola taká krásna, že sa do nej zahľadel sám Zeus. Vedel, že rada a často chodieva so svojimi družkami na pastviny kráľovských stád. Aby oklamal svoju manželku Héru, premenil sa na pekného bieleho býčka, krotkého, mierneho, s malými rožkami. Európa si ho hneď všimla, prekonala obavy, podala mu trs trávy, pohladila ho. Býček sa položil na bok do trávy a pohľadom ju priamo pozýval na posadenie. Európa neodolala. Hneď ako si sadla, býček s ňou pomaly išiel k moru, potom do neho vstúpil a prechádzal sa pri kraji. Za chvíľu ale postúpil do hlbšej vody a kým sa Európa spamätala, plával na šíre more. Breh sa rýchlo vzďaľoval a Európa bola vydesená. Držala sa ho za rohy, volala na svoje priateľky, plakala, ale márne. Zeus preplával more a na veľkom ostrove Kréta sa premenil späť na boha. Európa mu porodila troch synov: Minoa, ktorý sa neskôr stal krétskym kráľom, syna Sarpédóna, ktorý sa stal kráľom Lykie a Radamantha, neskoršieho člena podsvetného súdneho tribunálu. Z vôle Dia sa Európa vydala za krétskeho kráľa Asteria.
Jej meno nebolo nikdy zabudnuté, pripomína ju navždy názov svetadielu Európa.
Jej bratia sa volali Kadmos, Foinix, Kilix, Fineus a Thasos. Keď bola Európa unesená, jej otec bol nešťastný a vyslal svojich synov, aby sestru hľadali a bez nej sa domov nevracali. Bratia blúdili svetom, ale márne. Domov sa nevrátili. Rovnako neúspešný bol najstarší z nich, Kadmos. Obrátil sa na veštiareň v Delfách, kde dostal odpoveď. Keď vyjde z Delf, uvidí mladú jalovičku a tú bude nasledovať. Kam si ona ľahne do trávy, má Kadmos založiť nové mesto a to bude jeho novým domovom. Stalo sa a Kadmos jalovičku nasledoval na veľkom kuse sveta. Keď si ľahla do trávy, vzdával vďaky bohom a chcel vzdať obeť vládcovi neba i zeme. Keď jeho služobníci šli pre živú vodu, v jaskyni v hlbokom lese narazili na hrozného draka, obľúbenca boha vojny Area. Drak služobníkov zahubil. Kadmos išiel po ich stopách, zbadal miesto tragédie a zaútočil statočne na draka veľkým balvanom, oštepom napusteným jedom a nakoniec ho ubodal.
Zjavila sa mu bohyňa Aténa, jeho ochrankyňa a povedala mu, aby zoral pôdu a zasielať dračie zuby. Z nich vyrastie ľud jeho budúceho kráľovstva. Keď to Kadmos urobil, z brázd sa vynárali ozbrojení muži, ktorí sa vzájomne pobili, zostalo ich nažive iba päť. Pridružili sa ku Kadmovi a on s ich pomocou založil na tom mieste slávne mesto Téby. Za zabitie draka musel Kadmos niekoľko rokov slúžiť Areovi a až potom sa mohol ujať vlády.
Dodnes je mýtus o únose Európy predmetom záujmu učencov i archeológov. Stále sa udržuje presvedčenie, že na Kréte treba hľadať počiatok európskej kultúry a Krétu mnohí považujú za „najväčšiu záhadu dejín“.

Zdroj: Wikipédia

Ide o pravdu, Droba

Župan Droba: Treba zdravý rozum, nie prísne zákazy

06.04.2020 09:00

Bratislavský kraj odštartoval premenu Slovenska na krajinu s prísnymi opatreniami proti vírusu. Šéf kraja Juraj Droba však nie je priaznivcom drakonických zákazov.

pojednavanie Pezinok vražda Kuciak

Kauza Kuciak: Marček, ktorý sa priznal k vražde, stojí pred súdom

06.04.2020 08:14, aktualizované: 10:24

Podľa znalkyne Marček nie je duševne chorý a jeho resocializácia je nepravdepodobná.

Ukrajina Vyšné Nemecké priechod uzavretie koronavírus

Do platnosti vstúpili nové opatrenia súvisiace s karanténou

06.04.2020 07:28

Všetkým osobám, ktoré vstúpia na slovenské územie, sa nariaďuje dočasná izolácia v zariadeniach určených štátom.

Marián Šóth

Šóth: Ordinačné hodiny prakticky zanikli

06.04.2020 07:00

Telefonické posúdenie zdravotného stavu pacienta je podľa Mariána Šótha, prezidenta Asociácie súkromných lekárov, pre doktorov náročnejšie a zdĺhavejšie.